fbpx
Kategorie
Blog

Z jakich materiałów wykonywane są płyty warstwowe?

Płyty warstwowe to jedne z takich rozwiązań, które odnajdują swoje zastosowanie w budownictwie przemysłowym, handlowym czy magazynowym. W tym wpisie przybliżymy, jak wykonana jest płyta warstwowa oraz jakie są jej zalety.

Jak wykonana jest płyta warstwowa?

Płyta warstwowa to materiał służący do obudowy ścian i dachów budynków, składający się z rdzenia z termoizolacją w okładzinach blaszanych. Nie jest to materiał konstrukcyjny, a osłonowy. Funkcję konstrukcyjną pełnią bowiem nie same płyty, a stalowy szkielet, do którego są mocowane. Rdzeń płyt warstwowych może być wykonany z różnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, poliuretan czy polistyren.

Okładziny blaszane płyt warstwowych wykonane są zwykle ze stali ocynkowanej, która może być dodatkowo powlekana powłokami antykorozyjnymi oraz dekoracyjnymi. Dzięki temu płyty warstwowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz korozję.

Jakie są zalety płyt warstwowych

Płyty warstwowe cieszą się dużym uznaniem wśród inwestorów i wykonawców ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim zapewniają doskonałą izolację termiczną, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania budynków. Dzięki temu inwestycje w hale z płyty warstwowej są bardziej opłacalne, a także przyjazne dla środowiska.

Kolejną zaletą płyt warstwowych jest ich lekkość, co sprawia, że montaż jest szybki i prosty. W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, takimi jak beton czy cegła, płyty warstwowe pozwalają na znaczne skrócenie czasu realizacji inwestycji. Ponadto ich stosunkowo niska masa wpływa na mniejsze obciążenie konstrukcji budynku oraz fundamentów.

Płyty warstwowe są również wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia jest gładka i łatwa do utrzymania w czystości, co jest istotne zwłaszcza w przypadku obiektów przemysłowych czy magazynowych. Warto również wspomnieć o estetyce płyt warstwowych – dostępność różnych kolorów i faktur pozwala na dopasowanie wyglądu elewacji do indywidualnych potrzeb inwestora.