fbpx
Kategorie
Blog

Czy zwyżka to inaczej podnośnik koszowy?

Na rynku maszyn do prac na wysokości można spotkać różne rozwiązania. Należą do nich podnośniki i tak zwane zwyżki. Czy jednak jest między nimi jakaś różnica? Odpowiedź poznasz w poniższym wpisie.

Czym jest zwyżka?

Zwyżka, inaczej podnośnik koszowy, to specjalistyczne urządzenie służące do wykonywania prac na wysokości. Jest to mobilna konstrukcja, która pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc i przeprowadzenie różnorodnych zadań, takich jak malowanie elewacji budynków, montaż reklam czy konserwacja instalacji elektrycznych. Zwyżki występują w różnych rodzajach, a ich wybór zależy od potrzeb użytkownika oraz charakterystyki terenu, na którym mają być wykorzystane. Najbardziej popularne są zwyżki samojezdne, przyczepiane oraz montowane na pojazdach. Krótko mówiąc terminów „zwyżka” i „podnośnik koszowy” można używać zamiennie.

Parametry urządzenia 

Wybierając zwyżkę do wynajęcia, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracy. Przede wszystkim należy ocenić maksymalną wysokość roboczą, czyli odległość od podłoża do górnej krawędzi kosza. Im większa wysokość, tym większe możliwości zastosowania urządzenia. Kolejnym istotnym parametrem jest udźwig, czyli maksymalna masa, jaką może unieść podnośnik. Warto również sprawdzić zasięg boczny, czyli odległość, na jaką można wysunąć kosz poziomo względem podstawy urządzenia.

Kiedy warto zdecydować się na wynajem podnośnika?

Decyzja o wynajęciu zwyżki często podyktowana jest koniecznością wykonania prac na wysokości, które wymagają specjalistycznego sprzętu. W takim przypadku warto rozważyć zwyżka wynajem, który pozwoli na korzystanie z urządzenia tylko przez określony czas, bez konieczności inwestowania w jego zakup.

Wynajem podnośnika koszowego jest szczególnie korzystny dla firm, które sporadycznie wykonują prace na wysokościach oraz dla osób prywatnych, które potrzebują zwyżki na krótki okres, np. do remontu domu czy ogrodzenia.